Nízke Tatry | turistické trasy PDF Tlačiť E-mail
Toto horstvo predstavuje približne 100 km dlhú horskú klenbu tiahnúcu sa v smere západ - východ. Národný park sa rozprestiera na výmere 81 100 ha a ochranné pásmo tvorí 12 400 ha. Zasahuje do okresov Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad a Ružomberok. Západnú časť tohoto národného parku tvoria Ďumbierske Tatry (Ďumbier 2043) a východnú časť Kráľova Hoľa (1948 m). Horský masív Kráľova Hoľa je miestom kde pramenia 4 významné slovenské rieky - Hron, Váh, Hornád a Hnilec.
Centrálna a južná časť Nízkych Tatier je žulová a rulová. Na severe sú vápence a dolomity s bohatým zastúpením krasu. Severné svahy sú strmé, s bralnatým reliéfom a ľadovcovými kotlami. Počas tisícročí tu vody vyhĺbili celý podzemný svet. V súčasnosti je v Nízkych Tatrách 5 verejnosti prístupných jaskýň (Demänovská kvapľová jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov a Važecká jaskyňa). Najdlhšou je Demänovská kvapľová jaskyňa Slobody s 23 km labyrintom. Najhlbšou jaskyňou je jaskyňa Starý hrad -472m a najväčším plesom je Vrbické pleso v Demänovskej doline. Až 3 územia Národného parku Nízke Tatry pokrýva les a to od zmiešaných lesov v nižších polohách až po vysokohorské smrečiny a pásma kosodreviny, ktoré nadväzujú na alpínske hole. Svojou pestrosťou je zaujímavé rastlinstvo i živočíšstvo. Symbolom tohoto národného parku je medveď hnedý. Aj na území Nízkych Tatier sú veľmi dobré podmienky na lyžiarske športy, turistiku a ďalšie letné rekreačné aktivity. K najznámejším a najlepšie vybudovaným strediskám cestovného ruchu patrí oblasť Jasnej, Bystrianskej doliny a Čertovice.

Viac info: www.napant.sk, www.fns.uniba.sk/zp/napant

 

vybrané turistické trasy: 

POLUDNICA 1 549 m
 Dĺžka:  
 Čas:  3 hodiny
 Prevýšenie:  914 m

Najsevernejší výbežok Nízkych Tatier poskytuje najlepší výhľad na Liptov. Východisko zo Závažnej Poruby po žltej, z Iľanova po modrej. Výhľad hrebeň Západných Tatier na severe, na východe Kriváň, južne hrebeň Nízkych Tatier, na západe Choč a Veľká Fatra.

CHOPOK 2 024 m
 Dĺžka:  
 Čas:  2,5 hodiny od Trangošky
 Prevýšenie:  1 051 m

Vyhliadkový vrch, z ktorého vidno takmer celé územie Slovenska. Východisko z Demänovskej doliny po modrej, z Trangošky v Bystrej doline po žltej, po hrebeni od Ďumbiera alebo Cahbenca po červenej. Výhľad na severe Roháče, Sivý vrch, Baranec, severovýchodne Kriváň, Gerlachovský štít, východne Kráľova hoľa, na juhu Klenovský Vepor, Poľana, zapadne Chabenec, severozápadne Veľký Choč, Rosutec, Veľký Kriváň.

KRÁĽOVA HOĽA 1 946 m
 Dĺžka:  
 Čas:  3,5 hodiny
 Prevýšenie:  1 066 m

Dominantný osamotený vrch s výborným kruhovým výhľadom, najvýchodnejší v Nízkych Tatrách. Východisko zo Šumiaca po modrej, z Telgártu po zelenej aj po červenej, z Liptovskej Tepličky po zelenej. Výhľad severne Gerlachovský štít a hrebeň Vysokých Tatier, východne Branisko, Havrania skala, na juhu Stolica, zrúcanina hradu Muráň, na západe Ďumbier, Veľký Choč, severozápadne Baranec.

 

Vaše hodnotenia

avatar domca
+1
 
 
bodli by tu nejake nazorne alebo satelitne mapy s tymi spominanymi farebnymi cestickami,ale pri kazdej turisticej trase..nie len pri tejto
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 23:27