Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Špania dolina – od baníctva k turizmu
Špania dolina – od baníctva k turizmu PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Miesto vysoko v horách nebolo dosť zastrčené, aby tu v stredoveku nenašli meď a nezačali s jej veľkolepou ťažbou. Bolo však dostatočne izolované, aby bez ujmy prežilo nedávnu minulosť. Na tvári sa jej nepodpísal socialistický plánovač radovou zástavbou uniformných kociek a neobarokové kurníky horehronských podnikateľov vyrástli tiež bližšie k hlavnej ceste. Nasadzovať snehové reťaze každý zimný deň by prestalo baviť nejedného novousadlíka, nehovoriac o jeho manželke, ktorej shopping by sa obmedzil na obchod s rozličným tovarom s otváracou dobou kedy-tedy. Dobre tak.

Zachovalo sa miesto s jedinečným čarom, pripomínajúce Banskú Štiavnicu. Štiavnici nemôže konkurovať veľkosťou ani historickými pamiatkami, má však podobnú banícku minulosť, polohu v horách a pamiatkovo chránené banícke domčeky. Za pamiatkovo chránenú by som vyhlásil ešte aj miestnu krčmu, aby tam nik nemohol nacupitať s neónovou trubicou a inštalovať hrací automat. Predstavujeme Španiu Dolinu.


Poloha

Špania Dolina leží 11 km severne od Banskej Bystrice, na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, v nadmorskej výške 728 m. Ak idete z Banskej Bystrice na Donovaly, na Španiu Dolinu odbočíte doprava za Slovnaft pumpou. Absolvujete 4 km výstup horskými serpentínami a ste tam. V zime odporúčam reťaze a nemyslím tým gold so zlatým krížom.

Populárno-historické okienko

Špania Dolina bola v minulosti preslávená po celej Európe vďaka náleziskám medenej rudy, ktoré obsahovali aj striebro. Prvé bane v Španej Doline otvorili v roku 1006, avšak ruda sa tu dobývala už dávno predtým. Archeologické nálezy potvrdzujú jej ťažbu už v eneolite. Neviem, čo je eneolit, ale šiesty zmysel mi hovorí, že to bolo poriadne dávno.

Najväčší rozmach zaznamenávala ťažba do konca 17. storočia, kedy sa vyhĺbila väčšina štôlní. V 15. storočí veľký balík na ťažbe zarobil Thurzo, známy tiež z kauzy Čachtická pani, ktorý pôvodných ťažiarov najprv šikovne zadĺžil a následne svoj dlh kapitalizoval. Vidno, že niektoré techniky sa nemenia po stáročia. Svoje podnikanie následne rozšíril aj o obchodovanie s vínom, pivom a potrebami pre baníkov, až sa mu začalo tak dariť, že Uhorský kráľ na sťažnosť Stredoslovenských banských miest Thurzovu spoločnosť rozpustil.

V 18. storočí to už išlo z ťažbou rudy dole vodou. Ženy a deti baníkov, ktoré predtým komfortne vypomáhali pri triedení rudy, boli nútení diverzifikovať svoje schopnosti o neľudské paličkovanie čipiek. V roku 1888 sa bane zatvárajú a s ťažbou medi je definitívny koniec. Čipkárstvo prežilo dodnes a o slovo sa začína hlásiť turistický ruch, ktorý ponúka zaujímavú trojkombináciu pamiatky – turistika – lyžovanie. Bonus v podobe horského pokoja dostanete zdarma.

Pamiatky



V Španej Doline sa zachovalo niekoľko typických baníckych domov z kameňa a dreva, ktorých väčšina pochádza z 19. storočia. Dominantou Španej Doliny je rannogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Ku kostolu, stojacemu na vŕšku vedie unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi.
Fotky - kostol
Na námestí stojí renesančná budova bývalej Klopačky, v ktorej je zriadené Múzeum paličkovanej čipky a banícka expozícia. V blízkosti Klopačky nájdete zaujímavý orloj, ktorý v pravidelných intervaloch otvorí kamenné steny a ukáže útroby bane s pohyblivými postavičkami baníkov.
Fotky - Orloj

Video otvárania orloja


Významnou technickou pamiatkou je banský vodovod. Unikátne vodné dielo dlhé 36 km, ktoré privádzalo vodu do špaňodolinských baní celou Starohorskou dolinou až spod vrcholu Prašivej v Nízkych Tatrách. Pochádza zo 16. storočia a je najstarším aj najdlhším vodným dielom svojho druhu na Slovensku.
Fotky - banícke domy
Fotky - cintorín

Turistika

Celou obcou vedie Banský náučný chodník, ktorý Vás zavedie k zaujímavým pamiatkam v obci a jej okolí. Menej náročný návštevníci si môžu urobiť fajku, že absolvovali zdraviu prospešnú vychádzku. Tí náročnejší sa uspokoja napríklad s túrou na Donovaly.

Lyžovanie a bežkovanie

V okolí Španej Doliny sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk dostupných autom. Cez kopec sú dostupné Šachtičky. Najznámejším je top lyžiarske stredisko Donovaly vzdialené 22 km, na skok je aj Ski Turecká (14 km) alebo Králiky (18 km). V bezprostrednom okolí Španej Doliny je aj množstvo lesných aj hrebeňových bežkárskych tratí.

V kocke

Ubytovať sa môžete tu alebo niekde, kde to smrdí civilizáciou.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 10 August 2010 14:32