Kopčany ponúkajú žrebčín a veľkomoravský kostolík |
Nedeľa, 16 Máj 2010 17:35 | |||
Prázdniny v sedle a prímestský letný tábor v sedle sú aktivity, ktoré najmä pre mladých milovníkov koní pripravil Cisársky a kráľovský žrebčín v Kopčanoch. V regióne Záhoria, v tesnej blízkosti hranice s Českou republikou, ponúka cez letné týždne zaujímavé prežitie voľného času.
Deti sa počas dní strávených v prírode naučia nielen jazdiť na štvornohých priateľoch, ale dostanú príležitosť sa o zverené kone aj starať. Nebudú však iste jedinými návštevníkmi tohto areálu, ktorý vznikol na rozlohe 250 hektárov v roku 1765 z popudu panovníka Františka I. Lotrinského.
Žrebčín, respektíve barokový kaštieľ v Kopčanoch, bol kilometrovými alejami spojený s holíčskym zámkom, ktorý bol reprezentačným letným sídlom cisársko-kráľovskej rodiny Habsburgovcov. Počas sedemročnej vojny (1756 – 1763) presťahovali do Kopčian kone z Těšína a z Kladrub nad Labem. Keď v roku 1757 kladrubský žrebčín vyhorel, Mária Terézia sa rozhodla dvorným štatútom vyznamenať v roku 1765 práve Kopčany. V roku 1770 tam bolo ustajnených do 800 koní. Bohatá história, zaujímavé objekty a samotné kone sú dôvodom, prečo sa turisti o kopčiansky žrebčín naďalej zaujímajú. K jeho oživeniu má prispieť i medzinárodný projekt Slovensko-rakúska platforma na rekonštrukciu žrebčína v Kopčanoch, ktorý realizovala od roku 2007 Regionálna rozvojová agentúra Skalica s Trnavským samosprávnym krajom, Krajinským odborovým zväzom pre jazdectvo a vozatajstvo Biedermansdorf, Jazdeckým a agroturistickým centrom Kopčany JACK a obcou Kopčany. V rámci realizácie projektu si tieto inštitúcie prizvali viacerých odborníkov z oblasti histórie, architektúry, environmentalistiky, kunsthistórie, archeológie. Jeho hlavnou úlohou je vytvoriť konkrétne štúdie a projekty na rekonštrukciu a následné využitie priestorov žrebčína so zameraním na rozvoj a posilnenie cezhraničnej spolupráce, rozvoj cestovného ruchu a vzdelávania. Počíta sa napríklad s vybudovaním dostihovej dráhy a ďalších plôch na výučbu a rekreačné jazdenie a obnovenie tradície dostihov. Chov koní je súčasťou programu obnovy kultúrnej barokovej krajiny. Lákadlom Kopčian, obce s mimoriadnou kvalitou historických pamiatok, je okrem žrebčína i Kostol sv. Margity Antiochijskej. Bol postavený v období Veľkej Moravy. Nachádza sa len necelý kilometer od Valov – sídla veľkomoravských kniežat v extraviláne obce Mikulčice na moravskej strane a je to jediná zachovaná pamiatka z tohto obdobia na slovenskom území. Doterajší výskum naznačuje, že patril do osady, jej poslední obyvatelia z okolia Kostola sv. Margity Antiochijskej odišli pravdepodobne do dnešných Kopčian v 16. až 17. storočí. Kostol asi naďalej slúžil pre priľahlé územie až do 18. storočia, kedy postavili nový priamo v obci. Z centra Kopčian návštevníka k pamiatke nasmerujú smerovky. Obec sa v poslednom období snaží o zatraktívnenie lokality. Živá je myšlienka spoločného Archeologického parku Mikulčice - Kopčany. Kopčany 15. mája (TASR)
|
Vaše hodnotenia