Štvrtok, 18 Apríl 2013 00:00 |
Slovensko sa môže pýšiť tisíckami nehnuteľných a hnuteľných národných kultúrnych pamiatok a aj piatimi lokalitami v zozname Svetového kultúrneho dedičstva. Medzinárodný deň pamiatok je pre odborníkov na pamiatky sviatkom pracovným. Pamiatkari ho oslavujú rôznymi odbornými podujatiami, prezentáciou pamiatok verejnosti, ale aj udeľovaním cien.
Tento deň tiež pripomína, že u nás sú tisícky pamiatok a aj päť lokalít zo zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva.
Ako agentúru SITA informoval Pamiatkový úrad SR, pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel pripravili krajské pamiatkové úrady rôzny program. Napríklad Krajský pamiatkový úrad v Trnave pozýva vo štvrtok 18. apríla do svojho sídla na Cukrovej 1. Deň otvorených dverí v trnavskom pamiatkovom úrade ponúkne prehliadky objektu Kačerovho majera o 10:00, 12:00 a 14:00 a výstavu papierových modelov pamiatok. O deň neskôr, v piatok 19. apríla pripravil Krajský pamiatkový úrad v Nitre v Dome kultúry v obci Sazdice (okres Levice) prednášky o histórii obce a o výsledkoch výskumu a obnovy miestneho Kostola sv. Mikuláša.
Pamiatkový úrad SR pripravil k Medzinárodnému dňu pamiatok s odborníkmi z Rakúska, Česka a Veľkej Británie vo štvrtok medzinárodnú konferenciu o podobách reštaurovania industriálnych pamiatok v rakúskom Hainburgu v Kulturfabrik.
Krajský pamiatkový úrad v Bratislave avizuje na 24. apríl vo svojom sídle na Leškovej 17 v Bratislave prednášku pre študentov Právnickej fakulty Univerzity Komenského o ochrane pamiatkového fondu.
Tradične sa k tomuto medzinárodnému dňu viaže aj udeľovanie ceny Pamiatkového úradu (PÚ) SR za celoživotné dielo a prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu SR - Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej. Cenu po šiestykrát odovzdá 27. apríla generálna riaditeľka PÚ SR Katarína Kosová na slávnostnom podujatí v Kostole sv. Antona Pustovníka v kartuziánskom kláštore v Červenom Kláštore.
Medzinárodný deň pamiatok a historických sídiel, alebo tiež Svetový deň kultúrneho dedičstva vznikol na podnet Medzinárodnej rady pre pamiatky a sídla (ICOMOS). V roku 1983 ho oficiálne vyhlásilo UNESCO. Oslavovať sa začal v roku 1984. Bývalé Československo, ako jeden zo zakladajúcich členov ICOMOS, si v tento deň každoročne pripomínalo význam ochrany pamiatok a historických sídiel. Od roku 1993 v tejto tradícii pokračuje Slovenská republika.
Slovensko sa môže pýšiť 9 729 nehnuteľnými národnými kultúrnymi pamiatkami. Tvorí ich až 14 995 pamiatkových objektov, napríklad hrady totiž neraz pozostávajú z viacerých objektov. Ako ďalej vyplýva z údajov PÚ SR, aktualizovaných na jeho webstránke k 1. januáru 2012, v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR je aj 14 681 hnuteľných národných kultúrnych pamiatok, ktoré tvorí 32 750 pamiatkových predmetov.
Medzi nehnuteľné národné kultúrne pamiatky na Slovensku patrí 408 archeologických nálezísk, 8 587 pamiatok architektúry a urbanizmu, 1 401 pamiatok histórie, 2 066 ľudového staviteľstva, 1 607 výtvarných pamiatok, 537 pamiatok vedy, výroby a techniky a 389 zápisov sa týka historickej zelene. Viac možno nájsť na - http://www.pamiatky.sk/sk/page/viac-o-evidencii-nkp.
Okrem národných kultúrnych pamiatok chránime päť lokalít v zozname Svetového kultúrneho dedičstva - Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, Historické jadro mesta Bardejov a Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Popritom máme na Slovensku 28 pamiatkových rezervácií a 85 pamiatkových zón.
Nielen Medzinárodný deň pamiatok je možnosťou predstaviť ich hodnoty. Pamiatky pritom nie sú len kúskom histórie, no prinášajú zaujímavé možnosti i dnes, napríklad sú impulzom pre rozvoj cestovného ruchu v mestách a obciach, či v celom regióne. Najbližšie okrem iného aj na ich význam upozorní 18. mája Medzinárodný deň múzeí.
BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY)
|
Vaše hodnotenia