Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Levoča | mesto PDF Tlačiť E-mail
ImageMesto Levoča vzniklo na území niekoľkých starších slovanských osád. Už v 12. st. obchodovala Levoča s Krakovom, hansovnými mestami i s Benátkami. Najvýznamnejšie cechy v Levoči mali zlatníci, medirytci a cíniari. V 15. st. pribrzdili hospodársky rozkvet husitské nájazdy a negatívne pôsobila aj 100 ročná vojna s Kežmarkom. Mestská pamiatková rezervácia Levoča predstavuje ucelený súbor významných kultúrno-historických pamiatok ohraničený obdĺžnikom pomerne zachovaných mestských hradieb. Nachádza sa tu 339 kultúrnych pamiatok a 2 národné kultúrne pamiatky.
Azda najcennejším architektonickým dielom je Národná kultúrna pamiatka gotický kostol sv. Jakuba zo 14.st. postavený na mieste staršieho kostola. Mimoriadne cenný je interiér, ktorý je jedinečným múzeom stredovekého sakrálneho umenia. Jeho neskorogotický 18,6 m hlavný oltár je najvyšším svojho druhu na svete. Je z lipového dreva a bol vyrobený v rokoch 1507 - 1517 rezbárom Majstrom Pavlom z Levoče. Významnou stavbou je aj levočská radnica s arkádami z r. 1550. Sú v nej zbierky Spišského múzea. Klasicistický evanjelický kostol z 19. st. v južnej časti námestia postavili na mieste staršej drevenej stavby.
Pozoruhodnou je budova obchodného domu Waaghaus (mestské váhy) z r. 1588. Susedný župný dom v empírovom slohu je z r. 1805. Pozornosť na prvý pohľad upúta aj Thurzov dom, ktorý získal novorenesančnú sgrafitovú fasádu v r. 1904. V meštianskom dome č. 26 sídlila Breuerová tlačiareň. Slávna rezbárska dielňa Majstra Pavla je vo dvore domu č. 20, kde je zároveň expozícia Spišského múzea. V susedstve Poľskej brány stojí gymnaziálny kostol a kláštor minoritov. Pri Košickej bráne sa nachádza nový kláštor minoritov a kostol sv. Ducha od roku 1753.
Vysoko nad mestom sa týči Mariánska hora (781 m), kde je neogotický kostol navštívenia Panny Márie zo zač. 20. st. Každoročne sa pri ňom koná začiatkom júla najväčšie stretnutie pútnikov na Slovensku. V minulosti bolo na Mariánskej hore hradisko a v 13. st. poskytovalo opevnené sídlo ležiace vysoko nad okolitou krajinou miestnemu obyvateľstvu bezpečné útočisko pred tatárskymi hordami. Vďační Levočania na tomto mieste postavili pútnickú kaplnku. Stalo sa tak pravdepodobne v druhej polovici 13. st. V 14. st. ju prebudovali na menší gotický kostol.

Viac info: www.levoca.sk

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 18:23