Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Bratislavská Reduta sa presťahuje do SND
Bratislavská Reduta sa presťahuje do SND PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 05 Apríl 2009 16:08
Reduta v BratislaveSlovenská filharmónia od Veľkého piatka 10. apríla prestáva pripravovať koncerty a iné podujatia vo svojom dlhoročnom sídle, v bratislavskej Redute. Dôvodom je zlý technický stav budovy.
Dočasne sa presťahuje do Historickej budovy Slovenského národného divadla (SND). Ako agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár, ministra kultúry Mareka Maďariča informoval o stavebno-technicko-statickom znaleckom posudku stavu Reduty generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský. "Zásadným záverom znaleckého posudku je odporúčanie, aby v záujme bezpečnosti návštevníkov hromadných podujatí v budove Reduty boli bez zbytočného odkladu zrušené podujatia pre verejnosť."

Po rokovaní so stavebným znalcom Jurajom Kozakovičom sa Slovenská filharmónia rozhodla ukončiť organizovanie verejných podujatí 10. apríla, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti návštevníkov podujatí v hlavnej, Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Pre MK SR, ako zriaďovateľa Slovenskej filharmónie, vyplýva z tejto situácie povinnosť zabezpečiť presťahovanie Slovenskej filharmónie do priestorov, ktoré jej umožnia plnohodnotné fungovanie počas rekonštrukcie Reduty, informoval ďalej Bednár. "Ministerstvo kultúry považuje za najvhodnejšie riešenie dočasné presťahovanie Slovenskej filharmónie do Historickej budovy SND, a to na základe nájomnej zmluvy medzi Slovenskou filharmóniou a Slovenským národným divadlom.

Aby sa predišlo možným špekuláciám, ministerstvo kultúry zdôrazňuje, že vlastníkom Historickej budovy SND je a naďalej zostane Slovenské národné divadlo," dodáva sa v tlačovej správe MK SR. Priebeh sťahovania, podmienky nájmu a dočasného pôsobenia filharmonikov v národnom divadle sa spresnia na budúcotýždňovom rokovaní zainteresovaných inštitúcií.

Predbežné oznámenie vo veci verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby (rekonštrukcie Reduty) vyhlásili v novembri 2008. MK SR ešte v polovici januára tohto roka informovalo, že roky posúvaná rekonštrukcia sídla Slovenskej filharmónie, budovy bratislavskej Reduty, by sa mala začať na jar. S tým, že presný začiatok rekonštrukcie závisí od termínu ukončenia výberu zhotoviteľa stavby.

Celková cena rekonštrukcie Reduty, ktorá by mala byť dokončená predbežne v roku 2011, vrátane prípravy a zabezpečenia výstavby, sa odhaduje na 37,82 mil. € ( takmer 1,14 mld. Sk) s DPH.

Už v januári bolo jasné, že filharmónia sa počas rekonštrukcie presťahuje do historického sídla SND. Uvažovalo sa tiež o tom, že by mohla využívať aj priestory novostavby SND. Administratíva filharmónie sa plánovala presunúť do Národného osvetového centra na Námestí SNP v Bratislave. Ako predbežný termín sa tiež, rovnako ako v súčasnosti, predpokladal rok 2011. Ide v poradí o štvrtú súťaž na jej obnovu. O rekonštrukcii Reduty uvažoval rezort kultúry od roku 1996.

Prvé práce sa v Redute urobili v roku 2003. Podľa rozhodnutia vlády by sa najnovšie rekonštrukcia mala dokončiť v roku 2011. Reduta sa komplexne neobnovovala od dokončenia budovy v roku 1919.

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 05 Apríl 2009 16:29