Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Rekonštrukcia hradu Ľubovňa bude na jar pokračovať
Rekonštrukcia hradu Ľubovňa bude na jar pokračovať PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 28 November 2009 09:49
Rekonštrukcia renesančného paláca na hrade Ľubovňa bude na jar pokračovať. Vláda na svojom stredajšom zasadnutí v Poprade rozhodla o pridelení 500-tisíc eur na rekonštrukciu paláca. „Sme spokojní, že práce budú pokračovať,“ povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková.
Náklady na druhú a čiastočne aj tretiu etapu rekonštrukčných prác renesančného paláca predstavujú takmer 1,3 milióna eur. Zvyšnú časť peňazí poskytne múzeu Prešovský samosprávny kraj ako jeho zriaďovateľ. V rámci druhej etapy opravy renesančného paláca by mali na budúci rok pokračovať práce na statickom zabezpečení objektu.

Opraviť by sa malo cimburie a celý palác by mal dostať úplne novú strechu, ktorá v paláci chýba už niekoľko storočí. V tejto etape sa má upraviť aj prístup k palácu. „V roku 2011 by sme chceli renesančný palác sprístupniť verejnosti,“ povedal kastelán hradu Dalibor Mikulík. Rekonštrukčné práce, hlavne z vonkajšej strany paláca, však budú pokračovať naďalej. Rekonštrukciu renesančného paláca, ktorý je ruinou od roku 1772, na hrade Ľubovňa začalo Ľubovnianske múzeum v októbri 2008.

V tomto roku sa podarilo ukončiť prvú etapu rekonštrukcie v hodnote približne 700-tisíc eur. Financie na opravu poskytol Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ múzea. Súčasná rekonštrukcia renesančného paláca predstavuje finančne najväčšiu investíciu na hrade v doterajšej histórii.

Hrad Ľubovňa má podľa riaditeľa Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Petra Chudého významné miesto v ponuke atrakcií regiónu Tatier a Spiša. Dokazuje to aj jeho návštevnosť. Hrad spolu so skanzenom navštívilo minulý rok okolo 140 000 turistov. Investície do rekonštrukcie hradu prispejú podľa Chudého k zatraktívneniu tejto pamiatky pre návštevníkov.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.