Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V Starej Ľubovni zachránili renesančný palác
V Starej Ľubovni zachránili renesančný palác PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 15 November 2011 00:00
V Starej Ľubovni zachránili históriu. Na hrade Ľubovňa sa dnes uskutočnilo slávnostné odovzdanie zrekonštruovaného renesančného paláca, ktorý bol približne 260 rokov ruinou.

Aj keď palác nie je v pôvodnej podobe, akú mal v 16. či 17. storočí, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík má z dnešného dňa obrovskú radosť.

Keď sme pred šiestimi rokmi rozprávali o obnove paláca, tak to bolo snívanie a dnes je to skutočnosť,“ uviedol Mikulík. Pre Ľubovniansky hrad je to podľa Mikulíka veľký deň. Pre verejnosť budú podľa neho možno zaujímavejšie expozície, „ale pre mňa je zaujímavejšie toto, lebo my sme zachránili historický objekt, stavbu a národnú kultúrnu pamiatku,“ dodal Mikulík.

Pivo z dôb minulých

Renesančný palác bol po svojom postavení srdcom celého hradu. Bol tam liehovar, pekáreň, kuchyňa, obytné a spoločenské priestory a pivovar, a to je to výnimočné. „Ukážte mi hrad, ktorý mal vo svojich útrobách pivovar,“ povedal Mikulík. Hradný pivovar tu fungoval v rokoch 1550 až 1600. Ľubovnianske múzeum plánuje v nových expozíciách renesančného paláca v máji, najneskôr júni budúceho roka, vytvoriť expozíciu hradného pivovaru.

Múzeum z archívnych materiálov pozná nielen celý inventár pivovaru, ale aj dennú výrobu a spotrebu piva, exportné trasy ľubovnianskeho piva. „Vieme hlavne dve mená pivovarníkov, ktorí tu pivo varili. Boli to Ctibor a Gregor,“ uviedol Mikulík. Ľubovnianske múzeum už rokuje s výrobcami piva o zriadení ukážky varenia piva priamo v renesančnom paláci. Okrem pivovaru tu bude aj ukážka novodobého liehovarníctva a expozícia stredovekého staviteľstva.

Opravovať začali v roku 2008

Obnova renesančného paláca na hrade Ľubovňa sa začala v roku 2008. Ukončená bola v októbri 2011. Prvý balík peňazí vo výške 0,7 mil. eur poskytol Prešovský samosprávny kraj, milión eur poskytla vláda. Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík si ešte v roku 2007 nevedel predstaviť, ako sa môže podariť obnova paláca.

„Chvála bohu, dielo sa podarilo. Najhoršie bolo začať, keby som možno vedel, aké problémy budú, možno by sme sa ináč rozhodli,“ uviedol Chudík. Obnove paláca pomohlo možno aj to, že projekt bol načasovaný do obdobia pred krízou, keď ešte bolo viac peňazí v rozpočte samosprávy. Ak by sa toto obdobie premeškalo, Chudík priznal, že v roku 2009 či 2010 by sa už možno s obnovou paláca nezačínalo.

STARÁ ĽUBOVŇA 15. novembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 19 November 2011 19:13