Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Spor o kaštieľ v Seredi bráni jeho obnove
Spor o kaštieľ v Seredi bráni jeho obnove PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 27 Október 2009 20:36
Chátrajúci kaštieľ v Seredi trápi obyvateľov i vedenie mesta. Kaštieľ prešiel do majetku mesta v roku 1993, odvtedy hľadajú spôsob ako ho sfunkčniť. Záchranu kaštieľa však komplikuje fakt, že si naňho nárokuje rímskokatolícka cirkev.
Na Okresnom súde v Galante sa už viac ako rok vedie súdny spor, v ktorom je na strane navrhovateľa cirkev a na strane odporcu mesto Sereď, Lesy SR a Slovenský pozemkový fond. „Cirkev v zmysle reštitučného zákona podala žalobu o vrátenie majetku.

V súčasnosti rokujeme s Arcibiskupským úradom v Trnave o mimosúdnej dohode,“ uviedol pre agentúru SITA primátor Serede Vladimír Vranovič. Podľa jeho slov je Arcibiskupský úrad ústretový. Najbližšie pojednávanie je vytýčené na 9. novembra. Mesto v týchto dňoch dostalo od právneho zástupcu cirkvi návrh na prerušenie súdneho konania na 180 dní. Podľa Vranoviča však na prerušenie konania nie je dôvod, návrh tak zrejme nepodporí.

Vedenie mesta dúfa, že otázka vlastníctva kaštieľa sa čím skôr vyrieši v ich prospech, súčasná situácia totiž brzdí ďalšie kroky na záchranu kaštieľa. „Máme záujem o to, aby bol kaštieľ funkčný a bol centrom spoločenského života a kultúry,“ povedal Vranovič. Jednou z možností je získať na rekonštrukciu kaštieľa alebo jeho časť peniaze z eurofondov, ďalšou je predať ho investorovi, ktorý ho zrekonštruuje.

 V súčasnosti nie je vypísaná vhodná výzva, ktorá by sa dala aplikovať na seredský kaštieľ a nerysuje sa ani žiadny reálny kupec, hoci v minulosti ich bolo niekoľko. „Po začatí súdneho sporu rokovania s potenciálnym investorom ustali,“ informoval primátor. Arcibiskupský úrad sa k otázke, aký zámer majú s kaštieľom, odmietol vyjadriť.

Klasicistický Eszterházyovský kaštieľ v Seredi vznikol na bývalom opevnení Vodného hradu Šintava. Archeologický výskum na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia odhalil základy Šintavského hradu spred 13. storočia. Kaštieľ bol po 2. svetovej vojne vyvlastnený, do začiatku 60. rokov minulého storočia v ňom sídlil Okresný národný výbor, neskôr hudobná a výtvarná škola. Od začiatku 90. rokov objekt chátra. Mesto v spolupráci s občianskym združením Vodný hrad začalo so záchranou kaštieľa v roku 2007. Vypracovali projekt na obnovu kaštieľa i revitalizáciu parku spolu za takmer 10 miliónov eur. Pre nedostatok financií kaštieľ obnovujú po častiach. V lete začali s rekonštrukciou bastiónu, na ktorú mesto i Ministerstva kultúry SR vyčlenili po 1500 eur.

SEREĎ 27. októbra (SITA)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.