Hrady a zámky
Slovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Mestá
Slovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info...
Obce
Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Nitra bude mať klenotnicu s archeologickými nálezmi |
Pondelok, 05 Júl 2010 17:48 | |||
V roku 2013 by mali v bývalých kasárňach v Nitre otvoriť múzeum s Klenotnicou aj archeologický skanzen.
V bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre má vzniknúť Klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska.
Verejnosť v nej bude môcť po prvý raz vidieť cenné nálezy, ktoré boli doteraz schované v trezoroch. Budú medzi nimi predmety z drahých kovov, plastiky či vzácny originál Moravianskej Venuše z mamutoviny, ktorej vek sa odhaduje asi na 22 800 rokov. „Prezentácia bude zabezpečená proti krádeži aj proti poškodeniu nálezov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Klenotnica bude súčasťou múzea, ktoré chce Archeologický ústav otvoriť v jednej zo svojich budov v areáli kasární v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. V múzeu bude stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy.
Kasárne pod Zoborom sú dôležitou archeologickou lokalitou nazývanou Martinský vrch. Nachádzajú sa tu pozostatky veľkomoravského kostola z 9. storočia, ktoré by archeológovia chceli prezentovať verejnosti prostredníctvom archeoskanzenu. „V súčasnosti beží projektová príprava, čakáme na výzvu na predloženie projektu v rámci štrukturálnych fondov,“ informoval Ruttkay.
Archeologický ústav začne už čoskoro s rekonštrukciou niektorých budov v areáli kasární, ktoré získal bezplatným prevodom od ministerstva obrany. Väčšina z nich je vo veľmi zlom stave. V súčasnosti sú hotové projektové dokumentácie na obnovu troch objektov a prebieha súťaž na dokumentáciu pre ďalšie štyri budovy. „V krátkom čase začneme s obnovou veľkého skladu, ktorý má 90 metrov dĺžku a 15 metrov šírku, vzniknú tam skladovacie priestory pre nálezy,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay. V druhej budove vznikne depozitár drobných nálezov a dokumentačné pracovisko, kde budú archeológovia nálezy evidovať, kresliť, fotiť či skenovať s 3D skenerom. S rekonštrukciou tretej budovy sa začne po získaní stavebného povolenia.
V roku 2011 by už mali byť podľa Ruttkaya dve budovy zrekonštruované a pripravené na užívanie. „S mestom musíme doriešiť otázku inžinierskych sietí, pretože tie sú momentálne náš najväčší problém. Siete v areáli sú z veľkej časti staré,“ poznamenal Ruttkay. Investície bude Archeologický ústav financovať sčasti z vlastných zdrojov a podal aj projekty na štrukturálne fondy Európskej únie.
NITRA 24. júna (WEBNOVINY) – SITA
|
|||
Posledná úprava Utorok, 06 Júl 2010 11:45 |
Vaše hodnotenia