Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V Mojmírovciach bol historický sprievod s Máriou Teréziou
V Mojmírovciach bol historický sprievod s Máriou Teréziou PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 15 September 2011 00:00
Mojmírovcami pri Nitre dnes prešiel historický sprievod s Máriou Teréziou, grófmi Grasalkovičom a Huňadym. Niekoľko stoviek ľudí privítalo cisárovnú na nádvorí Kaštieľa Mojmírovce. Panovníčka sa prihovorila poddaným, pozrela si barokové tance a vypočula hudbu.

Cieľom barokového dňa Mária Terézia v Mojmírovciach bolo pripomenúť historickú osobnosť radcu cisárovnej Antona Grasalkoviča, rodáka z obce. V rámci podujatia odhalili v areáli kaštieľa drevenú sochu, ktorá ho zobrazuje v životnej veľkosti. „Grasalkovič urobil veľmi veľa preto, aby uhorský snem prijal Máriu Teréziu za uhorskú kráľovnú. Ona na to naozaj nikdy nezabudla, odvďačila sa mu za to dvorskými funkciami a majetkami,“ povedal pre agentúru SITA Daniel Balko, šéf regionálneho združenia Váh-Dunaj-Ipeľ, ktoré akciu zorganizovalo.

Grasalkovič dal postaviť množstvo stavieb v rámci celej monarchie, najznámejšie sú Grasalkovičov palác v Bratislave a zámok v maďarskom Gödölö, ktorý si obľúbila aj cisárovná Sissi. Gróf je pochovaný v Csömöri v Maďarsku, ktoré je družobným mestom Mojmíroviec.

Vzácna návšteva

„Na dnešnú akciu prišla návšteva z Csömöra aj z Gödölö, chceme využívať cezhraničnú spoluprácu aj na poznávací turistický ruch, ktorý by využíval spoločné osobnosti,“ dodal Balko. Mária Terézia zavítala do Mojmíroviec v presnej kópii svojho korunovačného odevu. Spolu s ďalšími historickými kostýmami ho ušila Beáta Nitrianska z Mojmíroviec, ktorá sa dobovej móde venuje dlhodobo. Neskôr ich vystavia v zámku v Gödölö a svoje stále miesto nájdu v expozícii mojmírovského kaštieľa.

Súčasťou programu bola historická hudba pri dobovej krčme, prednášky na témy Život v barokovej záhrade a Baroková móda či vojenský tábor mušketierov s dobovými zbraňami. Návštevníci mohli ochutnať dobové jedlá a nápoje, pozrieť si historické remeslá alebo zahrať si rytierske hry.

Mojmírovce si dnes zároveň pripomenuli 855. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Akcia nadviazala na minuloročné podujatie Turci v Mojmírovciach. „Chceli by sme sa postupne posúvať dobou tak, aby sme si v roku 2014 pripomenuli 200. výročie prvých konských pretekov v Uhorsku,“ povedal Balko. Preteky viedli v roku 1814 v rámci chotára mestečka Urmín (dnešné Mojmírovce) zhruba na trase Poľný Kesov - Veľká Dolina. Iniciovali ich Huňadyovci, ktorí postavili kaštieľ v Mojmírovciach. Budúci rok sa slávnosti budú venovať obdobiu cisára Jozefa II.
 

NITRA 15. septembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.