Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Bude pod námestím v Trenčíne hľadaný rímsky tábor?
Bude pod námestím v Trenčíne hľadaný rímsky tábor? PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 08 August 2010 20:25
Trenčianska samospráva sa chýsta rekonštruovať historické Mierové námestie. Pred začatím prác musí mesto zabezpečiť archeologický výskum.

Trenčín je posledným slovenským krajským mestom, ktorého centrálne námestie neprešlo zásadnou rekonštrukciou. Mesto Mierové námestie plánuje obnoviť z eurofondov a čaká momentálne na príslušnú výzvu. Súčasťou rekonštrukcie bude aj výmena zastaranej infraštruktúry pod povrchom.

„Hrob Matúša Čáka by sme tam určite neočakávali. Najradšej by sme našli niečo z rímskej prítomnosti ako kahance, sklo, nálezy mincí šperkov, spony alebo niečo podobné,“ povedal historik Trenčianskeho múzea Vlastimil Hábl. Pod štiepanou andezitovou dlažbou by podľa jeho slov mohli byť pozostatky rímskeho tábora, ktorý sa doposiaľ nenašiel. Hábl sa obáva, že vzhľadom na súčasnú situáciu samospráv pre výpadok daní nebude výskum dostatočný. Jeho rozsah určujú pamiatkari. Hovorkyňa mesta Erika Ságová uviedla, že pri vyčlenení peňazí na výskumy sa budú riadiť podľa ich predstáv. „Výskum treba zabezpečiť v predstihu pred začatím stavby, príprava a trvanie výskumu bude závisieť od dohody medzi investorom a realizátorom výskumu a samozrejme od charakteru a rozsahu nálezov zistených archeologickým výskumom,“ uviedla k rozsahu prác Daniela Nipčová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.

Mierové námestie je spolu s domami na svahu pod hradom najstaršou časťou Trenčína. Takmer do konca 19. storočia bolo obohnané hradbami a s hradom tvorilo uzavretý komplex. Na hradnej skale sa nachádza nápis z roku 179 n. l., ktorý dokazuje prítomnosť Rimanov na území dnešného Trenčína. Rímsky tábor sa však doposiaľ nepodarilo nájsť. Hábl hovorí, že by sa pri výskumoch mali nájsť minimálne dve studne a podzemné chodby.

Mesto námestie obnoví podľa projektu brnianskeho štúdia RAW, ktorý vybrala odborná komisia aj ľudia v hlasovaní. Základnou zmenou po rekonštrukcii námestia bude, že trávu v strede historického námestia nahradí plocha z rezanej doskovej dlažby so svetlým odtieňom. Architekti navrhli zachovať všetky súčasné stromy a pridať k nim ešte ďalších vyše dvadsať. Pamiatkari požadujú rešpektovať vývojovú etapu z prelomu 19. a 20. storočia, z tohto obdobia je väčšina fasád.

Architekti Tomáš Rusín, Ivan Wahla a Petr Mutina sa rozhodli radikálne do námestia nezasahovať. Na námestí tak ostane pôvodná štiepaná andezitová dlažba, mačacie hlavy len nanovo uložia. Navrhli vytvoriť aj fontánu Marca Aurelia ako pripomienku na rímsku minulosť mesta. Na námestí sa počíta aj s obnovením trhoviska.

TRENČÍN 8. augusta (SITA)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 08 August 2010 20:36