Hrady a zámky
Slovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Mestá
Slovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info...
Obce
Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Stará Hora – vinohradnícka osada, kde nič nie je |
RECENZIA: Čo je výnimočné na zopár vinohradníckych domčekoch vo vinárskej osade Stará Hora? Odbočka z hlavnej cesty je biedne značená, autobus sem nechodí, ubytovanie, potraviny, vinotéku a ľudí tu nenájdete. Možno vás privíta zopár ovečiek s bezzubým bačom, ktorí vám na okamih zahatajú cestu. Žiadne veľké atrakcie tu však nehľadajte.
Je Stará Hora naozaj taká diera?Áno je. Aspoň keď ju navštívite v nedeľné augustové popoludnie. Všetko by však bolo inak:
Pamiatková rezerváciaObec Stará Hora je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a podlieha rovnakému režimu ochrany, ako napríklad známejší Vlkolínec či neďaleké Brhlovce so skalnými obydliami. Pamiatkovo chránené sú jednopriestorové a dvojpriestorové vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením, ktoré sú predstavené pred vytesané pivnice do tufu. Vo väčšine domčekov prakticky nikto nebýva a slúžia, resp. slúžili výhradne na výrobu a skladovanie vína. Zaujímavé je centrum osady, ktoré tvorí malé vretenovité námestie s Kaplnkou svätého Urbana.HistóriaOsada Stará Hora vznikla niekedy v 16. storočí v čase tureckých výprav a bojov. V tejto zalesnenej oblasti nachádzali útočisko obyvatelia Sebechlieb pred nájazdmi Turkov. Na bývanie si kopali do brala diery väčších rozmerov, kde sa ukrývali pred tureckými nebezpečenstvom. Z tohto obdobia bol odvodený aj názov lokality Stará Hora.V 17. storočí sa začalo v Sebechlebskej oblasti s pestovaním hrozna. Klčovali sa lesné porasty a vysádzali vinohrady. Tak vznikla požiadavka na dobré pivnice na uskladnenie vína. Postupne sa pivnice rozširovali a začali sa stavať nadstavby, ktoré slúžili na obývanie v čase vinohradníckych prác. Ako sa tam dostať?Osada Stará Hora sa nachádza medzi mestami Levice a Krupina, len 4 km od obce Sebechleby, ktorej je súčasťou. Ak prichádzate od Krupiny (Hontianske Nemce), treba odbočiť doprava, prvou odbočkou do poľa, hneď za Sebechlebmi (odbočka z tohto smeru nie je značená). Ak prichádzate od Levíc, odbočíte doľava prvou odbočkou pred Sebechlebmi. Cyklisti môžu využiť novovybudovanú cyklotrasu, ktorá spája deväť lokalít v piatich obciach od Drážoviec, cez Ladzany, Sebechleby a Hontianske Nemce, až po Kráľovce - Krnišov.V kockeAk máte cestu okolo, skúste sa zastaviť. Sadnite si na lavičku a podumajte, aké by to bolo, stráviť tu víkend.Podpor článok na: © tojeslovensko.sk (panjan) - všakovaké práva vyhradené!
|
|||
Posledná úprava Štvrtok, 03 September 2009 07:18 |
Vaše hodnotenia
skutočne slúžia len na uskladnenie vína, možno sú výnimočné len tým že raz dvakrát do roka sa tu zabávajú miestny obyvatelia honosne to nazvú, ale keď tam prídete nie je to nič výnimočné. Ľudia tam bezducho blúdia, pozrú si progarm ktorý sa rok čo rok podobá ako vajce vajcu.
Ja som u Vás bola dvakrát na vinobranie a teraz na Urbana. Okrem duchaplných slov rečníkov a vystúpení folkloristov tam nič iné nebolo.
Pivnice sú len pre svojich hostí obyvateľov a nie pre verejnosť, ktorá tam chce nahliadnuť.
Dokonca sme boli svedkom toho, ako pravdepodobne majiteľka jednej z vraj z najväčších pivníc okríkla jedného pána, že je na súkromnom pozemku a pritom tam chcel len nahliadnuť.
Mali tam však hostí....